Dlaczego powstaje wypalenie zawodowe?

31 lipca, 2023 | Kariera

  • Home
  • -
  • Blog
  • -
  • Dlaczego powstaje wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe (syndrom burnout) to reakcja organizmu na presję, której źródłem jest praca. Syndrom ten jest zwykle odpowiedzią na przeciążenie obowiązkami zawodowymi, zmęczenie oraz stres, może być także spowodowany nudą, czy rutyną. Często też brak właściwego dobrania ścieżki zawodowej do Twoich predyspozycji, zainteresowań i talentów skutkuje nadmierną presją i wydatkiem energetycznym, co powoduje, że nie widzimy w naszej pracy sensu. Do wypalenia zawodowego może prowadzić również pojawiający się konflikt wartości. 

W tym artykule skupimy się na identyfikowaniu objawów wypalenia zawodowego oraz dzielimy się sposobami na zapobieganie temu zjawisku.

Równowaga w pracy i życiu po 35 roku życia.

Dla wielu z nas, okres między 35 i 45 rokiem życia jest jednym z najbardziej intensywnych pod względem kariery i życia rodzinnego. W tym wieku presja zawodowa i obowiązki rodzinne mogą się nawarstwiać, a równowaga między aktywnością zawodową i życiem osobistym może stać się wyzwaniem. Istnieje wiele praktycznych kroków, które można wdrożyć w życie, aby zachować zdrowie psychiczne i uniknąć wypalenia zawodowego. 

Jakie mogą być objawy wypalenia zawodowego (przykłady):

1) Chroniczne zmęczenie i brak energii: odczuwanie stałego zmęczenia pomimo odpowiedniej ilości snu może być sygnałem wypalenia zawodowego.

2) Cynizm i dystansowanie się od pracy: osoby doświadczające wypalenia mogą przejawiać cynizm wobec swojej pracy, kolegów z zespołu lub całego środowiska zawodowego.

3) Zmniejszona efektywność zawodowa: wydajność w pracy może ulec znacznemu obniżeniu, co może prowadzić do frustracji i obniżonej samooceny.

4) Emocjonalna niestabilność: wypaleni pracownicy mogą doświadczać gwałtownych zmian nastroju, zwiększonej podatności na stres oraz uczucia bezsilności.

5) Ograniczone zaangażowanie w pracę: osoby z wypaleniem zawodowym mogą tracić zainteresowanie swoimi obowiązkami i finalnie stracić zaangażowanie w wykonywane zadania.

6) Problemy zdrowotne: wypalenie może wpływać na zdrowie fizyczne, objawiając się np. bólami głowy, czy zaburzeniami snu.

7) Izolacja społeczna: wypaleni pracownicy mogą unikać kontaktów społecznych w pracy i poza nią, co prowadzi do poczucia izolacji.

8) Poczucie bezradności i braku kontroli: osoby doświadczające wypalenia zawodowego mogą czuć , że nie mają wpływu na swoją pracę ani na sytuację wokół nich. 

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

1) Stawiaj granice między pracą a życiem osobistym. Określ konkretne godziny pracy i staraj się ich przestrzegać. Pozwól sobie na czas wolny, dbaj, by został dobrze wykorzystany, znajdź najlepszą dla ciebie formę spędzania wolnego czasu.

2) Znajdź wsparcie społeczne ; porozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi lub coachem o swoich wyzwaniach. Dzielenie się problemami i otrzymywane wsparcie może pomóc w zmniejszeniu stresu.

3) Zadbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu są kluczowe dla zapobiegania wypalenia zawodowego. 

4) Rozwijaj pasje: znajdź aktywność, która sprawi ci radość i pozwoli na relaks. 

5) Zorganizuj swoja pracę: planuj i określaj priorytety, aby uniknąć chaosu i niepotrzebnego stresu.

6) Bądź empatyczny w stosunku do siebie, skup się na swoich potrzebach, pomyśl czy zawsze wszystko “musisz”?

Tak naprawdę chodzi nie tylko o równowagę PRACA - ŻYCIE OSOBISTE, chodzi o pełną równowagę w twoim życiu.

>